21.yüzyıl liderleri kazandıran sosyal girişim Circle Up!

Sosyokrasi ile işleyen ve amacı girişimcilik, sürdürülebilir kalkınma amaçları, sosyal fayda ve inovasyon konularına hakim 21.yüzyıl liderleri kazandıran sosyal girişim Circle Up!

Merhaba ben Baran. Geçtiğimiz yaz CU19 kampına katıldım, daha sonra da tanıtım çemberine girerek ekibe dahil oldum. Bilim Virüsü’nün 2018 Ağustosundaki Narköy Kampında virüs oldum. 2019 Temmuz’da Etkinlik Komitesi’ne girdim ve çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinde rol aldım. Bu yazımda sizlere Circle Up start-up’ından ve faaliyetlerinden bahsedeceğim. Circle Up, liseli gençlerin yaşam boyu öğrenmeyi girişimcilikle deneyimlediği bir keşif platformudur. Gençlerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini amaçlayan Circle Up, onlara kendilerini ifade edebilecekleri ve yetkinliklerini geliştirebilecekleri bir yolculuk sunar. Bu yolculukta Circle Up’ın liderliğini üstlenen gençler; girişimcilik, 21. Yüzyıl yetkinlikleri ve trendleri, gönüllülük gibi kavramlarla tanışır ve birer etki yıldızı olma yolunda ilerlerler. Bu sayede Circle Up, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine ve de genç gönüllülük ağının oluşmasına destekte bulunmayı hedefler. Circle Up şu ana kadar 3 kamp düzenledi, 300 öğrenciye ulaştı, 80 okulla iş birliği yaptı, 46 projeye mentorlük sağladı ve SIA’nın Kiev’de düzenlenen Sosyal Girişimcilik Programı desteği de dahil pek çok ödül ve yatırım aldı.

Geçen yazki kamp hakkında:

CU19 Yaz Kampı öncelikle bir sosyal girişim olan CircleUp’ın sosyal girişimciliği yaygınlaştırmak ve Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın gerçekleşmesine katkıda bulunmak için liseliler için düzenlediği oyunlar, atölyeler ve konuşmalarla zenginleştirilmiş proje geliştirme odaklı bir kamptır. Kamp boyunca mentorlerinizin yardımıyla takımca ortaya bir girişim (start-up) fikri çıkarmanız ve bu fikrinizle SKA’den en az birinin gerçekleşmesine katkı sağlamanız beklenmektedir.

2019 yılında kamp 8-9-10-11 Temmuz arasında Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde, 09:00-17:00 arasında gerçekleşti. Kampa tüm liseli öğrenciler başvurabiliyordu. Katılım ücreti/yemek ücreti yok. Kampta sosyokrasi, oyunlaştırma, sosyal girişimcilik, Kalkınma Amaçları, proje yönetimi vb. pek çok konu hakkında yeni şeyler öğrendim ve ilgi alanlarımın benzeştiği bir sürü insanla tanıştım. Eğer yeni şeyler öğrenmeye meraklı ve yeni insanlarla tanışmayı seven biriyseniz bu kamp size göre. Benzerliklerinizin bulunduğu insanlarla ortak bir amaç için çalışmak harika bir his. Ve SKH’ler gibi önemli bir konu olması da cidden ilham verici. Harekete geçmemiz ve gezegenimiz için çabalamamız gerektiğini bir kez daha hatırladık.

Related Posts

Yorum yazin