AB – Türkiye Geç Olmadan İklim Elçileri

  • Anasayfa
  • AB – Türkiye Geç Olmadan İklim Elçileri
gec-olmadan

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Bilim Virüsü ortaklığında Mayıs ayında başlayıp Aralık 2021’e dek 8 ay boyunca süren Geç Olmadan İklim Elçileri programına tam 1900 üniversiteli genç katıldı.

“Geç Olmadan” projesi, iklim krizi ve sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaşması amacıyla 19 ayrı ilde toplam 1900 genç ile gerçekleştirildi.
Programa katılan gençler alanında uzman eğitmenlerden “İklim ve Sürdürülebilirlik” ve “Sürdürülebilir Düşünce” eğitimlerini aldılar.
Bu eğitimlerde, ‘İklim krizi nedir?’, ‘İklim krizinin önemi , ‘İklim krizine karşı bireysel/toplumsal olarak yapabileceklerimiz nelerdir?’ , ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı nedir?’ , ‘Sürdürülebilirlik nedir? ve Sürdürülebilir düşünce neden önemlidir’ gibi konularda bilgilendirilerek bilinç sahibi olmaları sağlandı.
Katılımcı genç üniversitelilere, performans sanatçıları tarafından “Yaratıcılık ve Tasarım Odaklı Düşünme” eğitimi de verildi. İnteraktif geçen eğitimde artık birer ‘İklim Elçisi’ olan gençlerimiz, problem/fırsat alanlarını keşfetme, yaratıcı ve yenilikçi düşünme, tasarım bakış açısını geliştirme gibi yetkinlikler kazandılar.

Eğitimler ve atölyelerin ardından gençler küçük gruplara ayrılarak iklim krizine karşı yapılabileceklerle ilgili fikir geliştirdiler. Üç hafta süren fikir geliştirme sürecinin ardından İklim Elçileri projelerini Online Yarışma Günü’nde jüri üyelerine sundular. İklim ve proje geliştirme alanında uzmanlar ile AB Bilgi Merkezi koordinatörünün yer aldığı jürimiz İklim Elçileri’nin projelerini değerlendirdi.

EKOIQ ve Geç Olmadan ortaklığında 5 farklı konuda İklim Buluşmaları serisi düzenlendi.
19 ilde gerçekleştirilen (Ankara, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Denizli, İzmir, Kocaeli, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Diyarbakır, İstanbul, Sivas, Van, Kayseri, Trabzon, Mersin, Gaziantep) Geç Olmadan programına 1988 üniversiteli genç katıldı. 8 ay süren programın sonucunda 282 proje ortaya çıktı. 15.200 saat süren ve 4 farklı konuda eğitim alan İklim Elçileri 19 ilde iklim için harekete geçti!
Program sonunda İklim Elçileri, kocaman bir topluluğun parçası oldular. Fikirlerini girişimlere dönüştürdüler ve fonlardan destek aldılar.

Geç Olmadan İklim için #HareketeGeç diyoruz!