Ayın Virüsleri Açıklandı !

Ayın Virüsleri Açıklandı !

Ayın Virüsleri seçilirken bizce Bilim Virüsü’nü ifade edecek kelimelere yer vermek istedik. Yaratıcılık (hayal gücü ve farklı düşünmek), Aktif (fikirlerin ve uygulamaların sürdürülebilirliğini sağlamak), Meraklı (bilgiyi öğrenip işlemeyi bilmek) ana başlıkları belirledik. Virüslerimiz ise kendilerini bu başlıklar altında öne atmaları sayesinde seçildi. Yaratıcı Virüsümüz Oğuzhan bu ay sosyal medya postlarını hazırlamaya başladı ve Bilim Virüsü’ne güzel çalışmalarını paylaştı. Meraklı Virüsümüz Eylül bu ay araştırmalarını web sitemiz de dahil olmak üzere birçok yerden yayımladı. Aktif Virüsümüz Melisa ise sadece Bilim Virüsü değil başka etkinliklerden de bizleri haberdar etti ve bunların büyük bir çoğunluğuna katıldı. Hazırladığımız ufak röportaj ile kendilerine dair sorduğumuz soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Ayın Virüsü – En Aktif Virüs Melisa Akkuş 

Bilim Virüsü’nü Nasıl Keşfettin? Sana Ne Kattı?

Bilim Virüsü’ne kabul edildiğimde kendime çok şey katacağımı biliyordum. Bilim Virüsü’nü bilime olan merakım sayesinde keşfettim. Çok değerli insanlar ile tanıştım ve soru sormaktan korkmamayı öğretti.

 

Önceki Yıllarda Yaşamış Olsaydın Neyi İcat Etmek İsterdin?

Eskiden yapılmış birçok icat bizim hayatlarımız için çok büyük bir yere sahip. Yapılan icadın bizim için yararı kadar bir o kadar da zararı var ve ben de bu icatları sürdürülebilir bir şekilde tasarladım.

 

Bir Nobel Ödülü Almak İsteseydin, Hangi Dalda Almak İsterdin?

Nobel Ödülü evet bakınca çok büyük bir ödül ama aslında ben biraz daha sade bakıyorum. Ödül alma hayali kurmam ve neden alacağımı da düşünmem sadece üzerinde emek vererek çalışırım ve sonunda gerçekten ‘Başarılı bir proje olmuş mu?’ diye bakarım bu başarıyı ödül değil toplum onaylayabilir, çünkü toplumu iyileştirecek projeler tasarlıyorum.

 

Bizle Yaşam Mottolarından Birini Paylaş.

Kesinlikle harekete geçmek!

 

Kendinde Gördüğün Süper Gücün Nedir?

Aslında süper güçlerim var mı, yok mu bilemem ama bir güç seçecek olursam da insanın kendisini eğitmesi bir güçtür ve toplumca bu güce sahip olmalıyız. Hep birlikte toplumumuzla öğrenmeliyiz eşit bir şekilde.

 

Genelde Kafanı Nasıl Dağıtırsın Melisa?

Bu soru demektir ki benim için kafam da dağılması gereken beni sıkıştıran sorunlar var ve direkt bu sorunları çözerim.

 

Evrende Bir Yeri Görme Şansın Olsaydı Bu Neresi Olurdu?

Bu soruyu farklı gezegenleri görmek gibi de cevaplaya bilirdim, ama bir değişiklik yapabiliriz. Yaşadığın gezegeni nasıl görmek isterdin? İnsanların yaşadıkları tek evleri Dünyayı sömürmedikleri bir dünyayı görmek isterdim.

 

Kendini Geliştirirken Aynı Zaman da Dünyaya Bir Şeyler Katıyorsun. Sırrın Nedir?

Kendimde olan öğrenme hevesini insanlarla paylaşıyorum, toplumla paylaşıyorum hiçbir ayrım olmaksızın. Nasıl yani derseniz? Yeri geliyor bir esnaf bana birçok şey öğretiyor, yeri geliyor bir öğretmen, yeri geliyor bir hayvanın sevgisi bana çok şey öğretiyor kısacası yaşadığım toplumla paylaşarak öğreniyoruz ve hep birlikte gelişiyoruz.

 

Son Soruyu Sana Bıraktık, İstediğini Sor ve Cevapla veya Bir Şeyler Söyle! 🙂

Bunu okuyan insanlara da bir çağrım var:

Yaşadığımız tek ev burası Dünya ve yaşadığımız bu iklim krizi ve diğer krizlerle geleceğe gitmemiz çok zor gelecek hayalleri kurmadan önce şimdiyi kurtarmamız gerek ve hepinizi iklim acil durumu için birleşmeye ve hep birlikte farkındalığın da  ötesinde büyük bir birleşmeyle yürümeye çağırıyorum. Hepiniz bir bireysiniz ve haklarınızı savunmak sizin bir birey hakkınız. Türkiye’de ve Dünya’da büyüyen küresel iklim eylemine katılın ve gelecek istiyorsanız bu hareketi hiç bırakmayın. Ya şimdi ya hiç.

 

 

Ayın Virüsü – En Yaratıcı Virüs Oğuzhan Tatlıdil

Bilim Virüsü’nü Nasıl Keşfettin? Sana Ne Kattı?

Bilim Virüsü’nü Ecem’in ben Hayal Gücü Merkezi topluluğuyla tanıştırmasından aylar sonra Bilim Virüsü’nün ve Hayal Gücü Merkezi’nin birlikte bir şeyler yaptığını öğrendikten sonra Bilim Virüsü ’nün Bienal çekilişine katıldım ve kabul edildim. Bilim Virüsü’nden önce ekip ruhuna inanmayan bir insandım, Her şeyi tek başına yapmayı ve projelerimin bir şekilde tek başıma üstesinden gelebileceğime inandırmıştım kendimi. Fakat öyle olmadı. Ben kısa film yapmak istedim ve kurgu, senaryo, montaj, ses, o bu şu derken bir noktada patladım. Bilim Virüsü’ne geldikten sonra ekip olmanın aslında dezavantaj yerine daha dahası avantaj olduğunu fark ettim. Bireysel bir kişi olmaktansa artık karınca gibi yaşamayı tercih ederim.

 

Önceki Yıllarda Yaşamış Olsaydın Neyi İcat Etmek İsterdin?

Tesla’nın çizdiği UFO çizimlerini çizmek isterdim. Çünkü onları görmüş olabilir resmetmiş olabilir. Ya da gerçekten olsaydı diye düşünüp sistematik bir şekilde çizmiş olabilir. Ya da bunların dışında kendisi gelecekten bile gelmiş olabilir. Eğer çizen ben olsaydım, bu çizimlerin sır perdesini de öğrenmiş olurdum.

 

Bir Bilim İnsanıyla/Sanatçıyla Kendini Bağdaştıracak Olsan Bu Kim Olurdu? Neden? 

Kendisi hakkında çok fazla bilgiye sahip olmasam da bu kişi Robert Rodriguez olurdu. Turgut Yasalar’ın  film çekmek hakkında yazdığı kitabın başlarında adından çokça bahsettiği kişiydi. Çok fazla etkilendim. Elinde hiçbir imkân olmamasına rağmen (para, ekipmanlar vs.) Film çekebilmek için sağlığından bile vazgeçmiş bir insan. Tabii bunun doğru olduğu tartışılı, tavsiye de etmem. Fakat senaryolar ve film çekmek hakkında hiçbir fikri yok iken. Sadece eline aldığı tek bir senaryoyla, kendine ait bir senaryo yazması inanılmaz. Robert Rodriguez çektiği bir kısa film ile Hollywood’u çalkaladı. Kendimi bağdaştırma sebebim elinde bir şeyler olmasa bile kısıtlı imkânlarla film çekebilmektir.

 

Bir Nobel Ödülü Almak İsteseydin, Hangi Dalda Almak İsterdin?

Nobel Barış Ödülü kesinlikle. İleride iyi bir yönetmen olacaksam bunun dünyamıza kesinlikle bir faydası olmalı. İnsanlara bir şeyler anlatmayı hedef edindim ve günün birinde eskiden tablolarla anlatılmaya çalışılan bir takım olaylar filmlerde sahnelecek. Da Vinci’nin bile şifreleyip anlatmaya çalıştığı şeyleri. Bence filmlerde daha sık görmeye başlayacağız.

 

Bizle Yaşam Mottolarından Birini Paylaş.

Her an her şey olabilir ama sen vazgeçme!

 

Kendinde Gördüğün Süper Gücün Nedir?

Öyle bir süper güç olmasa gerek fakat müzik kulağıma da inandığım çokça zaman oldu. Nota bilmeden duyduğum müziği bildiğim müzik âletlerinde çıkarabildiğim genellikle oluyor. Ya da şöyle söyleyeyim, yoğunlaştığım herhangi bir şeyde biraz vakit harcayınca işi ilerletebiliyorum. Örneğin Adobe Programları, programlar veya uygulamalar veya herhangi bir müzik aleti.

 

Genelde Kafanı Nasıl Dağıtırsın Oğuzhan?

Bence en güzeli manzaraya bakmaktır, bakarken yanında kahven ve onun yanında bir Chopin veya bir Erik Satie. Manzaran olmasa bile bir kahve ve en sevdiğin müzik kafanı yeterince dağıtabilir.

 

Evrende Bir Yeri Görme Şansın Olsaydı Bu Neresi Olurdu?

Asteroid B-612  (Araştırmalısınız!)

 

İçindeki Sanatçı Ruhunu Ne Zaman ve Nasıl Fark Ettin? Fark Ettiğinden Beri Hayatında Neler Değişti? 

İçimdeki sanatçı ruhumu fark etmem biraz uzun sürdü. Fark ettiğim anda ise ben, ben değildim. Gerçekten güzel değişimler yaşadım. Etrafımdakileri görmeyi, resmetmeyi tattım. Bu harika bir his. Etrafımdaki olumlu veya olumsuz herhangi bir şeyden aklıma bir fikir geliyorsa bu benim değiştiğimi bildiğim andır.

 

Son Soruyu Sana Bıraktık, İstediğini Sor ve Cevapla veya Bir Şeyler Söyle! 🙂

Her birimizin ne kadar problemleri olsa da aslında bir bakıma hayat yaşamaya değer. Belki sorunların vardır, pek kulak asma. Güzel şeyler gibi elbet kötü şeyler de geçici. Bu Dünya için bir şeyler yapamıyorsan kendin için yap. Sonuçta bu Dünya’nın sana ihtiyacı var. Sen yeter ki iste, Çünkü yapamayacağın şey yok!

“Günaydın ve olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.”  

The Truman Show (1998) 

 

 

Ayın Virüsü – En Meraklı Virüs Eylül İrem Atik 

Bilim Virüsü’nü Nasıl Keşfettin? Sana Ne Kattı?

Bilim Virüsü’nü sosyal medyada gördüm. Ecem ile tanıştığımda onun sosyal medya gönderilerinde gördüğümde şaşırıp  “Aa bu ne güzel şeymiş!” deyip takibe başladım.

 

Önceki Yıllarda Yaşamış Olsaydın Neyi İcat Etmek İsterdin?

Tek bir şey keşfetmek istemezdim. Okyanusların altındaki yeni canlıları keşfetmek isterdim diyebilirim.

 

Bir Bilim İnsanıyla/Sanatçıyla Kendini Bağdaştıracak Olsan Bu Kim Olurdu? Neden? 

Shakespeare olurdu. Çünkü onun hayal gücü beni inanılmaz etkiliyor. Her Hamlet’i okuduğumda yeni bir şey keşfediyorum. Bana vazgeçmemeyi hatırlatıyor.

 

Bir Nobel Ödülü Almak İsteseydin, Hangi Dalda Almak İsterdin?

Sanırsam bu Kuantum Fiziği ile ilgili olurdu.

 

Bizle Yaşam Mottolarından Birini Paylaş.

Tevfik Fikret’in Yarın şiiri hayat mottom:

“Geçmişe şimdi sen ibretle bakıyorsun, Gelecek de senden böyle kuşkulanacak. Her organı ihtiyaç kasırgasıyla sarsılan Bir kuşağın oğlusun; bunu ara sıra anımsa. Unutma; çağın şimşeklerin bollaştığı çağdır: Her yıldırımda bir gece, bir gölge yıkılır, Bir yükseliş ufku açılır, yükselir yaşamak; Yükselmeyen düşer: ya ilerlemek, ya yıkılmak! Yükselmeli, dokunmalı alnın göklere; Doymaz insan denilen kuş yükselmelere… Uğraş, didin, düşün, ara, bul, koş, atıl, bağır; Durmak zamanı geçti, çalışmak zamanıdır! ”

 

Kendinde Gördüğün Süper Gücün Nedir?

Sanırım çok iyi psikanaliz yapabiliyorum.

 

Genelde Kafanı Nasıl Dağıtırsın Eylül?

Ben duş alır, kulaklıklarımı takar ve kafam dağılana kadar yürürüm. Yürürken gökyüzünü seyrederim. Hayatta en sevdiğim şeylerden biri yürümek. Yüzmeyi de buraya eklerdim, fakat her zaman mümkün olmuyor.

 

Evrende Bir Yeri Görme Şansın Olsaydı Bu Neresi Olurdu?

Bu kara deliğin içi olurdu, ya da geçmişe gidip evrenin oluşumunu görmek isterdim.

 

İçindeki Meraklı Çocuk Ruhunu Nasıl Koruyorsun?

Aslında yetişkinler gibi bakmıyorum hiçbir olaya. Sadece merak ediyorum; bir şey öğrendiğimde onunla kalmıyorum araştırıyorum. Hayal gücümü diri tutuyorum.

 

Son Soruyu Sana Bıraktık, İstediğini Sor ve Cevapla veya Bir Şeyler Söyle! 🙂

Ya ümitsizsiniz; ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz; ya da çare sizsiniz.

Kendini okyanusta bir damla sanma. Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun.

– Mevlana

 

 

 

Related Posts

Yorum yazin