Bağımsız Olmak Hakkında!

Bizi biz yapan taklit edilemez özelliklerimiz nelerdir? Tabi bu soruda bir soruyu doğuruyor:

Birey olarak mı yoksa insan olarak mı ?

”Kısaca, zekayı diğer canlılarla farkımızın arasında bir duvar olarak kabul etmek mi daha akıllıca olur, yoksa zekanın tüm diğer hayvan ve bitki türleri ile ortak olan özellik olduğunu itiraf etmek mi?”

(Bitki Zekası)

Kendimizi, insanlar olarak, dünyanın merkezinde görmekten ve en mükemmel varlık olduğumuzu sanmaktan ne zaman vazgeçer ve çevremizdeki işleyişin farkına varırız bilmiyorum.İnsanlar sadece kendine benzer zekaların varlığını takdir eder diğerlerinin farkında dahi olmaz. Bugünkü asıl sorunumuz ise kendimizi bilmemiz ve hayatlarımızın akışı içinde öylece kaybolup gitmemiz, doyasıya yaşamadan hep bir heyecan içinde… Bu konuya dair aynı kitaptan bir alıntı daha:

”Diyelim ki bir gün zeki bir uzaylı yaşam formuyla temasa geçtik; acaba onunla iletişim kuramasak da en azından onu fark edebilecek miyiz? Muhtemelen hayır. Görünen o ki biz insanlar bizimkinden farklı akılları anlamakta aciz, uzaylı zekaları aramaktansa kendi zekamızın daimi arayışı içinde, uzayda bir yerde kaybolmuşuz.”

Kendimizi ve bize benzeyenleri anlamakta bile oldukça başarısız ve isteksiziz. Çevremizdekilere zeka bahşetmek için onların ne kadar göz önünde olduğuna ve de ne kadar zarar verici olduğuna bakmaya meyilliyiz. Seri katillerin yakalanmadan çok insan öldürmesinde onların ne kadar zekice düşünerek ilmek ilmek işledikleri suçlara hayran kalmamız da buradan geliyor olsa gerek. Bizim için zeka bize zarar verecek güçte olanındır. 13.8 milyarlık bir evrende birçok sırrından habersiz, evimizi tanımadan, araştırmadan, anlık başarılarımıza hayran kalarak yaşıyoruz. Kendimize de aynı bu şekilde, tanımadan aşık oluyoruz. Hiç bilmeden kendimizi yaşıyoruz. Ne kadarını yaşayabiliyorsak tabi…

Gerçekten neresindesiniz bu hayatın?

16 yaşındayım çoğu kişiye göre de daha en başındayım.Benim bugünkü kararlarım neleri etkiledi? Yaparken mutlu olduğum şeylere ne kadar vakit ayırdım? Neleri kaybettim, neleri kazanabilirdim?Yanlış yönlendirmeler, beni ifade etmeyen cümleler arasında ne kadar kendindim? Nasıl bir yol seçeceğim bilmiyorum.Ama bir yerlerde hala kendimle kalmak istiyorum. Bir meslek sahibi olup para kazanabilmek mi hedefim, sanırım bundan daha fazlası olabilirim.Bir yerlerde beni herkesten farklı kılan bir yanım olmalı. Kararsızlıklarım da, güldüklerim de, üzüldüklerim de,değiştirme çabalarımda, anlam verme arayışlarımda… Bir yerlerde daha fazla olmalı benden. Anlattıklarım arasından benim bile bilmediğim fikirlerim olmalı.İnsan bu hayatı belki de kendini keşfetmek için yaşıyordur. Kendini bulabilmek için. Kimlerin hayatında rolüm olacak, kimilerinin hayatlarından çekip gideceğim.

Kaç insanın hikayesinde yerim olacak? Ne olursa olsun hayatınızdaki hiçbir insan tesadüf değildir. Ne olursa olsun, bu benim hikayem olacak, tüm oyuncuları, tüm kararları, gitmeleri kalmalarıyla… Her zaman istediğim gibi gitmese de her andan keyif alarak, bana getirdikleriyle benden aldıklarıyla benim dünyam. O kadar farklı ki herkes birbirinden, o kadar çok fikri, sırrı, merakları, iddialar,  idealleri var ki insanların. Çok büyüleyici bir farklılık gibi görünüyor ama kimse gerçekte ne düşündüğüne değil de çevresine dönüyor yüzünü. Onlar ne yapmış, ne düşünüyor, nerelere gidiyor? O zaman farklılıklar kalmıyor. Size ait olanlarla gurur duymadığınız da, yeteneklerinizi keşfetmediğiniz de farklı değil birmiş, birbirimize ayna tutuyormuşuz gibi.

” Biz düşmanlarımızı yok etmek için uğraşmayız, onları değiştiririz.”

 George Orwell -1984-

Olmadığınız bir kişiyken kendinizin farkına varmıyorken bir o kadar bilinçsizsiniz bu nedenle sadece kendinizi değil farkındalıkları ve farklılıkları da göremeyecek hale geliyorsunuz. Kendinizden kaybettikçe bağımlı kalıyorsunuz. Seçerek geldiğiniz hayata kader diyorsunuz, bağımlı kaldıklarınızı göremiyorsunuz. Sizi sevenden çok sizi anlayana aşık oluyorsunuz çünkü her düşüncenizi özgürce söylemek yerine hissettirilmek istiyorsunuz. Söyleyemediklerinizi hissettirilmesini umuyorsunuz, bunu kendiniz başarabileceğinizi fark etmeden… O kişiyi, bu kişiyi bekliyorsunuz sürekli. Uzun bir bekleyiş oluyor bu , hiç kimsenin sizin gibi olmadığını sanıp bu yüzden ya benzemeye ya benzetmeye çalışırsınız. Ya yıpranırsınız ya yıpratırsınız.

“Yalnızca kendiniz olmak demek, sizi kendinizden başka herkese dönüştürmek için elinden geleni ardına koymayan bir dünyada, her insanın girebileceği o en zorlu savaşa girmek ve durmaksızın savaşmak demektir.”
-E.Cummings

Umarım hep bağımsız olursunuz, kendi kurallarınız,kendi çizgileriniz, seçimleriniz olur. Hiçbir yere ait bırakılmazsınız ve her gittiğiniz yerde size ait olan şeyler bırakırsınız. Kendinizi fark ederek bir an olsun birbirinizle olan yarıştan uzaklaşarak sadece kendinizi yaşayabilmeniz dileklerimle…

BADESU ŞENUZ