Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanabiliriz?

Merhaba, ben Badesu Şehnuz. Sizlerle ilgimi çok fazla çeken bir konu hakkında kendi fikirlerimi ve edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.

William James 1908’deki bir eserinde ( The Energies of Men ) ‘Zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın çok küçük bir kısmını kullanıyoruz’ demişti. O günden bu yana üzerine araştırmalar ve filmler yapıldı. Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullandığımızı varsayan bu görüşlerin ortada net bir kanıt olmamasına karşın, Albert Einstein’a ait olduğu ve Dale Carnegie’nin bir kitabında geçtiği de öne sürülüyor.
‘Eğer beynimizin sadece yüzde 10’unu kullanıyorsak geri kalan kısmı ile daha neler yapabiliriz?’ gibi sorular soruluyor ve çoğu insan tanrısal güçlere ulaşabilecek sırrı beyninde taşıdığına inanmaya başlıyor.

Beynimizin yüzde yüzünü kullandığımız bir zaman geleceğine inanmak ya da bazı insanların bu noktaya çoktan ulaştığına inananlarımız bile var.
Peki bu ne kadar gerçek?
Bir insanın vücudunda taşıdığı tanrısal bir gücü olduğu ve bunu kullanmadığı iddiası gerçek olabilir mi?
Öncelikle en yaygın yanıtlardan başlayalım. İnsan beyninin yüzde 10’u ile şu an sahip olduğumuz her şeyi yaptığımızı düşünün, öyleyse yüzde 100’ünü kullansak neler yapardık?

Bu soruya verilen cevaplar aslında çok fazla hayal gücü gerektiriyor yani ‘aklınızın sınırlarını zorlayacak her şey’ desek yeridir. Hemen örnekler verelim:
Beyninin yüzde 100’ünü kullanan bir insan herhangi bir dili dakikalar içinde öğrenebilir, göz rengini değiştirebilir, kurşun geçirmeyebilir, etrafındaki tüm nesneleri kontrol edebilir, tüm organ ve sistemlerimizi kontrol edebilir, başkalarının düşüncelerini okuyabilirdi… Kulağa sihirbazlık gibi geliyor değil mi?
Sosyal medyada karşınıza mutlaka çıkmış bir soru, ‘Bir süper gücün olsa ne olsun isterdin ?’
Aynı bu sorunun şıklarını anımsattı size. Hayalini kurması çok güzel oldu değil mi?

Böyle bir güce sahip olmak herkesin hayalidir sanırım. Tanrısal boyutlara ulaşabilecek bir beyinle yapabileceklerimiz size söylediklerimle kalmıyor, daha çok sizin hayal gücünüze kalıyor. Bu hayatta yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey düşünün. Görünmez olmak, nesnelere hakim olabilmek gibi… Bu kadarla kalmayın hatta düşünebildiğiniz kadar düşünün bunları bir kağıda yazın. Her birini hayatınız boyunca asla yapmayacağınız şeyler olduğundan emin olun. Şimdi gerçekte kağıda yazdıklarınızın yapabilecek bir mekanizmanız olduğunu ama bunu kullanamadığınızı düşünün.
Nasıl hissettiniz?
Sende var olan bir güç ama kullanamıyorsun. Tüm sır sende aslında, sahip olabileceğin her şey sende saklı.
Garip bir duygu, gerçek olmasını isteyeceğiniz ve her insanın üzerine farklı senaryolar kuracağı cinsten.

Güzel bir hayal oldu ancak bunların hiçbir gerçekçiliği yok ne yazık ki!
Hayallerimizi yıkanlardan biri beynimizin sadece yüzde 10’unu kullandığımız iddiası.
Bilim insanları sahip olduğumuz tüm teknolojiyi kullanarak beynimizi elbette inceledi , hem de üstüne sayılamayacak kadar çok araştırma yaptı, ancak beynimizin kullanılmayan bir bölümüne rast gelinemedi.

Aynı zamanda beynin sadece küçük bir kısmını kullanıyor olsaydık pek çok beyin hasarını sorunsuz atlatabilirdik…

İnsanlar beyinlerinin aynı oranda kullanıldığına inanmakta güçlük çeker. Gelmiş geçmiş birçok zeki, dahi olarak kabul edilen insan ile sıradan bir kişinin beyinlerini aynı oranda kullandığını düşünmek saçma gelir.
Biliminsanlarını araştırmaları sonunda, Yüzdelik olarak bir dilim söylemesek de beynimizin yüzde 10’una ya da yüzde 100’üne sahip olma şeklinde değerlendiremeyeceğimizi anladık.

Ancak bazı görüşlere göre yüzde 10’undan fazlasını kullandığımızı söylemek de yanlıştır. Aynı şekilde yüzde 100’ünü kullandığımızı da söylemek yanlıştır.
Buna karşılık, ‘insandan insana beynin kullanımına bağlı aktif bölgelerin yoğunluğu da değişmektedir’ demek çok daha doğru olabilir. Kendimizden öte bir gücün içimizde olduğu fikri bazılarımızın hoşuna gitmiş ve kendini çok daha farklı hissettirmiş olabilir.

Beynimizin yüzde 10’unun kullanıldığı ve ‘yüzde 100’ünü kullansak ne olurdu’ sorusunu çoktan çürütmüş olsak da bu soruya cevap veren bir film Lucy ve bu blogu yazmam da bana fikir veren aslında bu filmdi.
Ne olursa olsun kendimizden öte olan o güç hayal gücümüz. Asla gerçekleştiremeyeceğimiz şeyleri düşünmenizi sağlayan bir mekanizmaya sahipsiniz. Bu durumda beynimizin yüzde kaçını kullanırsak kullanalım, bize daha da ötesini düşünebilmemizi sağlayan bir güç var.
Yani iyi haber: Kendimizin ötesindeki güce zaten sahibiz. O da hayal gücümüz…


Hazırlayan: Badesu Şenuz


Kaynak:
https://www.moymak.com/beynimizin-0unu-kullanirsak-ne-olur.html

Related Posts

Yorum yazin