Bilim Virüsü Sömestr Çifte Atölye ile Gerçekleşti!

Bilim Virüsü Sömestr Çifte Atölye ile Gerçekleşti!

Bilim Virüsü’nden gençlere yarıyıl hediyesi olarak düzenlenen sömestr atölyesi, birbirinden keyifli iki atölye ile gerçekleşti. Ufuk Çarşıbaşı’nın “Dünyayı Değiştirmek Dilimizde!” eğitimiyle başlayan sömestr programı Gizem Çoban’ın “2020’de Gökyüzü Gündemi” eğitimiyle devam etti.

Günün ilk atölyesine  “Ben bu hayatta neyi değiştirmeye talibim?” sorusuyla başlayan virüsler, sözlü iletişim  ve sunum teknikleri eğitimi aldı.

“Her tercihin bir sonucu vardır” ilkesiyle kişinin kendisini ifade ederken yaptığı seçimlerin birey veya kitle üzerinde bıraktığı sonuçları etkilediğini belirten Ufuk Çarşıbaşı “Dünyayı şekillendiren insanların tercihleridir” dedi. İnsanların kararlarını gerçeklerden ziyade algılara göre verdiğini belirten Çarşıbaşı, etkili bir sunum öncesinde ve sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

“Yaptıklarımızın insanlar üzerindeki etkilerinin ne kadar farkında olursak, o kadar iyi sunum yaparız” diyen Ufuk Çarşıbaşı, etkili bir sunum için sunum sırasında kullanılan görsel materyallerin kişinin önüne geçmemesi gerektiğine değinerek,  sahnede tek bir aktör olması gerektiğini vurguladı.

Sunuma hazırlık esnasında yalnızca anlatılacak bilgilere hazırlıklı olmanın yetmeyeceğini aynı zamanda çeşitli egzersizlerle bedenimizin de sunuma hazır hale getirilmesi gerektiğini söyleyen tecrübeli iletişimci, virüslerle nefes ve rahatlama egzersizleri gerçekleştirdi.

Yılın gökyüzü gündeminin değerlendirildiği ikinci atölyede ise Gizem Çoban, ışık kirliliği konusuyla başladığı eğitiminde dünyadaki ışık kirliliği miktarı ve çevremizde yarattığı sorunlara değindi. Işık kirliliğinin en çok şehir merkezlerinde görüldüğüne değinen Çoban, gökyüzünü izlemek isteyen astronomi meraklılarının ışık kirliliğinin az olduğu bölgelere yoğunlaşmaları gerektiğini belirterek ünlü astrofotoğrafçılarının çektiği gökyüzü görüntülerini virüslerle paylaştı.

Dünyamızın gün geçtikçe bittiğini ve özellikle devletlerin bu konuda ciddi adımların atması gerektiğini vurgulayan Çoban, Mars’ta bir koloni projesinin olduğunu ve bunun yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi. Aynı zamanda astronomi alanında ilerlemek isteyen virüslere Uçak Mühendisliği ve Uzay ve Havacılık Mühendisliği alanlarında eğitim almalarını önerdi. Temel bilimler eğitimi alarak da astronomide ilerlemenin mümkün olduğunu söyleyerek özellikle Uzay Hukuk’u alanına değinerek bu alanda çalışan çok az insanın olduğunu belirtti.

 

 

Related Posts

Yorum yazin