Bir bilişim mucidi: Dennis Ritchie

Bir bilişim mucidi: Dennis Ritchie

main(){
printf(“hello world”);
}

Merhaba ben Furkan Elmalı, teknolojiyle ilgileniyorum. Yapay zeka ve oyun yapımına karşı bir ilgim var. Bu alana ilgi duyanların hep karşılaştığı bir kod olan “Hello World” kodunu sizlere de tanıtmak isterim.

        Bu kodlar Dennis Ritchie dediğimizde ilk aklımıza gelen satırlar oluyor genelde.
Dennis Ritchie benim için “Bilişim dünyasının Isaac Newton’u” lakabını sonuna kadar hakkeden ve bir çok kişinin tarihin tozlu sayfaları arasında unuttuğu bir isim olmuştur.
Dennis MacAlistair Ritchie aslına bakarsanız bugün kullandığımız teknolojilerin temelini atmış olan insandır. Harvard’da gördüğü eğitimden sonra Fizik ve Uygulamalı Matematik bölümünden derece ile mezun olmuştur.
Daha sonra ise MIT bünyesindeki Bell laboratuvarlarında bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ayrıca o dönemde bir çok ünlü bilim insanları da araştırmaları için bu laboratuvarı kullanıyordu . Burada Ken Thompson ile tanışmış ve onunla beraber C programlama dilini ve UNİX işletim sistemini yazmıştır. Daha sonra bir çok insan tarafından gelmiş geçmiş en iyi yazılımcı olarak kabul edilmiştir.

Ken Thompson
Ken Thompson

C Programlama Dilinden Öncesi :

Peki Dennis Ritchie ve Ken Thompson’dan öncesine bakacak olursak yazılım dünyası nasıl işliyordu? O zamanlarda IBM, Honeywell gibi her bir firma kendine özgü bir işletim sistemi geliştiriyordu.
HP mühendislik aletleri üretiyordu.Microsoft’un ise o zamanki işletim sistemi aynı anda tek işlem yapabilme kapasitesindeydi. Standart bir yazılım dili yoktu ve her bir dil için ayrı ayrı bilgisayarlar geliştiriliyordu . Bu yazılım dillerine örnekler vermek gerekirse Fortran , RPG , Basic , Cobol gibi diller kullanılıyordu.

C Programlama Dilinden Sonrası :

 

Dennis Ritchie’nin çalışmaları tamamen bir devrim niteliğinde olmuş ve birçok şeyi kökünden değiştirmiştir. Bana göre C programlama dilinin günümüze en büyük etkisi şuan kullanılan bir çok programlama dilinin ( C++ , C# , Java , Objective C ) temelini oluşturmuş olmasıdır. Bu programlama dilleri C ‘ den esinlenilmiştir ve İnstagram , Facebook , Twitter , İOS , Android , Youtube , Google ve MacOS gibi örnekler başta olmak üzere günlük hayatımızı etkileyen sayısız teknoloji bu programlama dilleri ile oluşturulmuştur. UNİX işletim sistemi ise server bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılmakta ve Linux’ un temelini oluşturmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse teknolojinin bu konuma gelmesinde Dennis Ritchie ve Ken Thompson isimleri çok önemli bir pay sahibidir. Ancak baktığımızda sosyal medya üzerinde bir kıyaslama görebiliriz. Aynı yıl ve aynı gün öldüğü Steve Jobs ile sürekli kıyaslanmaktadır. Ancak baktığımızda Steve Jobs’un iyi bir girişimci ve tasarımcı olduğunu söyleyebilirken bunları Dennis Ritchie ‘ nin teknoloji mucitliği ile başardığını söyleyebiliriz.
Yani kıyaslama yapmadan düşünecek olursak aslında yığılımlı ilerlemenin çok önemli bir örneği ile karşılaşırız. Dennis Ritchie bizlere çok önemli bir miras bıraktı ve bu mirası Steve Jobs kendi tasarım ve girişimcilik yetenekleri ile birleştirdi. Eğer Dennis Ritchie olmasaydı şuan bu kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olabilir miydik ?
Buraya cevap vermek biraz zor ancak Unix tabanlı MacOS olmasaydı karşısında bu kadar iddialı bir Windows olmazdı . Kısaca özetlemek gerekirse Dennis Ritchie yaşamış en önemli teknik mucitlerden biridir ve Steve Jobs ise en büyük girişimcilerden biridir. Bu iki önemli bireyi de saygı ile anıyorum.

Umuyorum ki bu yazım Dennis Ritchie’yi daha fazla insanın tanımasına ve bizler için ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasına katkıda bulunur.

Furkan Elmalı

Related Posts

Yorum yazin