Cep Telefonlarının Gelecekteki Tasarımları Hakkında Tahminler

Cep Telefonlarının Gelecekteki Tasarımları Hakkında Tahminler

Cep telefonlarının bugün “Günlük Hayatımızın Ayrılmaz Parçaları” listesinde rahatlıkla ilk 3’e girebilecek bir teknoloji olduğunda herkes görüş birliği içinde. Gelecek bilimciler ve tasarımcılar ise bu teknolojinin giderek bizim ‘ayrılmaz bir parçamız’ olacağını düşünüyor. Deyimsel açıdan değil cep telefonlarımızın gerçekten vücudumuza bütünleşmiş sistemler olacağı düşünülüyor. Bir tarafta sürekli olarak dillendirilen ve önüne geçilmesi gereken bir durum olduğu söylenen ‘cep telefonu bağımlılığı’ dururken bir yanda ise tüm bu akıllı cihazları hayatımıza daha fazla entegre edebilmek için gelişen bir sektör var. Üstelik başarılı olan tarafın hangisi olduğu da aşikâr.

Her şeyi bir kenara attığımızda büyük resim ile karşılaşıyoruz. Cep telefonlarımız eskiden sadece cep telefonuydular. Sadece mesaj atmak, sesli konuşmalar yapmak gibi iletişimsel ihtiyaçlarımızı karşılayan âletlerdi. Ancak şimdi, birçok işi kolaylıkla yürütebileceğimiz, aradığımız her şeye bizi anında ulaştıran birer bilgi kaynağı haline geldiler. Yani kısacası artık telefonlarımız hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

Peki, bu hızlı gelişimin bir sonraki basamağını tahmin etmek mümkün müdür?
Bu sorunun cevabını ise Google, Apple, Xiaomi, Samsung’un akıllı saat çalışmaları, yine Google ve Samsung’un akıllı gözlük çalışmaları yani giyilebilir teknoloji ürünlerinde görüyoruz. Günlük hayatımızda kullandığımız telefonlarımızın bir öte basamağı akıllı giyilebilir teknoloji ürünleri. Apple’ın şu anki akıllı saatleri bir 3.nesil iPhone’lar kadar kuvvetli işlemcilere sahip ve bu durumun sürekli gelişeceğini ve çok da uzak olmayan bir gelecekte akıllı bir saatin, bir telefon kadar yetkin olabileceğini söylersek sanırım yanılmış olmayız. Aynı şey akıllı gözlükler için de geçerlidir. Akıllı gözlükler sanal gerçeklik için önemli araçlardır. Bunu herkes bilir. Bunu doğal olarak Apple da biliyor ve bu konu hakkında hiç de fena olmayan çalışmaları var. Tasarımcılar Apple’ın sanal gerçeklik çalışmalarını bir araya toplayan aracın akıllı gözlükler olduğunu düşünüyor. Tüm bu gelişmelerin, kullanıcılara yeni pek çok kolaylık sağlayacağı ve bir şekilde bir şeyleri değiştireceği kesin ancak her an vücudumuzda bir cihaz taşıyacak olmamız şüphesiz ki bize de iyi veya kötü etki edecektir. Fakat eğer bilinçli bir kullanıcı olmayı başarırsak, teknolojinin olumlu yanlarını görmemiz de çok daha kolay olacak.

Umut Koray

Related Posts

Yorum yazin