Evrenin bilinen en güçlü yumruğu: Mantis Karidesleri…

MANTİS KARİDESLERİ


Merhabalar Ben Ahmed Ammar Narcı. Meraklarımızı paylaşmak adına sizlere Mantis Karideslerini tanıtacağım.

    Boyları ortalama 15 cm. ağırlıkları ise 50 gram olan bu minik karidesler şaşırtıcı bir şekilde dünyanın en güçlü hayvanlarındandır.
Aslında onlar çok çok uzun zamandır, yaklaşık 500 milyon yıldır dünyamızda yaşıyorlar. Bu hayvanları güçlü kılan boyutları değil attıkları yumruklardır. Mantis Karidesleri’nin yumruğu 80km/h ve vurduklarında 91 kilogramlık bir basınç yapar. Bu yumrukların gücü 22 kalibrelik bir mermiyle aynı güçte. Bu küçük hayvanın avlanması da bu yumrukları sayesinde gerçekleşir. Genellikle küçük ve güçsüz göründükleri için yengeçler, ahtapotlar, ıstakozlar onlara saldırmaya çalışır ama Mantisler öyle bir yumruk atarlar ki düşmanlarını bir tarafa savururlar.

Mantis Karideslerinin Güçlü Kol Yapıları.

      Mantis Karidesleri yengeç, midye, istiridye gibi hayvanlarla beslenir. Yedikleri bu hayvanların ortak özellikleri sert kabuklarının olmasıdır. Mantis Karidesleri bu kabuğu kırabilecek kadar güçlü yumruklar atabiliyor. İnanılmaz ama midyenin kabuğuna vurarak kırabiliyorlar. Yumruklarının bu kadar güçlü olma sebeplerinden biri de yumruk attıklarında oluşan hava kabarcığıdır. Yumruk hedefe isabet ettiğinde hava kabarcığının etkisiyle karşıdaki hayvanlar bir daha darbe yer. Yumruk attıkları sırada oradaki suyun bir kısmı buharlaşır hatta laboratuvar ortamlarında ışık çıktığı bile gözlemlenmiştir.
     Bu sayede yumruk hedefe isabet etmese bile bu sıcaklık ve hava kabarcığı hedefi yeterince şaşırtır. Bu güçlü yumruklar sebebiyle evcil hayvan olarak beslenilmesi çok zordur çünkü yumrukları ile akvaryumun camlarını kırabilir.
Bu kadar güçlü yumruklar atmasına rağmen kendisine bir zararı olmaz.
Mantis Karidesleri’nin bu yapısının silah üreticisi dev şirketler tarafından da kopyalanmaya çalışıldığı biliniyor.


İki türlü Mantis Karidesi var;

  • Mızrakcı Mantisler
  • Boksör Mantisler

 

      Mızrakcılar hedeflerinde delikler açarak öldürüyor, boksörler ise aynı çekiç gibi eziyorlar. 

      Bu muhteşem ve merak uyandıran canlının tek özelliği yumruğu değil. Mantis Karidesleri biz insanlardan çok çok daha iyi görüyorlar. Gözlerimizde renkleri görmemizi sağlayan koniler vardır. Çoğu hayvanlarda mesrla köpeklerde 2 çeşit koni, insanlarda 3 çeşit vardır. Bazı insanlar doğuştan “tetrakromat” tır yani 4 çeşit konisi vardır ve bizden 99 milyon daha fazla renk görebilirler. Tetrakromat özelliğinin genellikle kadınlarda görüldüğünü de belirtmeliyiz. Ama ana karakterimiz Mantis Karideslerinin tam 16 çeşit konileri vardır. Bu yüzden ultraviyole ışığı ve bizim göremediğimiz renkleri bile görebiliyorlar. Hatta bilimsel araştırmalara göre korkunun rengini bile görebiliyorlar. 

      Mantis Karideslerinin düşmanı başka bir hayvan değil çünkü hiçbir hayvan o yumrukların karşısında durmak istemez. Genellikle düşmanları birbirleridir.
Ama en büyük avcıları yine insanlardır. Sonuç olarak bu hayvan bize aslında bir hayat dersi veriyor. Hayat bizi aynı şartlarda başlatmayabilir, güçsüz ve zorlu şartlarda başlayabiliriz. Rakiplerimiz bizden daha önde başlamış olabilir. Ama eğer yeterince enerji biriktirebilirsek hayata çok sağlam bir yumruk atabiliriz. Küçük diye ezmeye çalışanlara yeri geldiğinde dersini verebilir, Mantis Karidesi gibi güçlü olabiliriz.

Teşekkürler

Hazırlayan:  Ahmed Ammar Narcı

KAYNAKÇA

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/why-mantis-shrimps-not-sharks-might-be-most-amazing-predators-in-sea-180969772/

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWFudGlzX2thcmlkZXNp

https://evrimagaci.org/dunyanin-en-guclu-yumrugu-mantis-karidesi-1091
http://www.hayretedeceksin.com/dunyanin-en-guclu-canlisi-mantis-karidesi/https://theoatmeal.com/comics/mantis_shrimp
http://ukalahayvan.com/Etiket/mantis-karidesleri/
http://psalvatore.com/Blog/Yazilar/Mantiskaridesikimdir.html

Related Posts

Yorum yazin