Görüntüsüyle Kafa Karıştıran 14.000 Yıllık Optik İllüzyon Figürü!

Görüntüsüyle Kafa Karıştıran 14.000 Yıllık Optik İllüzyon Figürü!

Fransa’nın güneyinde bundan 47 yıl önce yapılan kazılarda bir av aleti bulundu. Ancak arkeolaglar çok kısa bir süre sonra av aletinin çok ilginç bir özelliğini fark etti. Tam tamına 14.000 yıllık bu av aletinin üzerindeki figür, bakış açınıza göre mamut ya da bizon şeklinde görülüyordu…

 

1973 yılında Fransa’nın güneyindeki La Montagne Noire’deki kazıda ortaya çıkarılan bu 14.000 yıllık av aleti dünya üzerindeki en eski optik yanılsama olarak kabul ediliyor.
Binlerce yaşındaki av aletinin üzerine yerleştirilmiş bir figürün sol üst köşesindeki çıkıntıya dikkat edilerek bakıldığında bir mamut görülüyor. Ancak figürün sol alt kısmına bakıldığında ise başını eğmiş uzun boynuzlu bir bizon görülüyor.

14.000 yıllık optik illüzyon figürü üzerinde çalışma yapan Alberta Üniversitesi’nden sinirbilimci Kyle Mathewson, mamut ve bizonun aynı temel hatlara sahip olması nedeniyle figürün bu şekilde ikili bir görüş sağladığını söylüyor.
Optik illüzyonlar hayatın pek çok yerinde karşımıza çıkabilir. Üç boyutlu dünyada nesnelerin yerleşimi ve boyut farkları ile oluşan optik illüzyonlar, iki boyutlu çizimlerde ise daha çok bakış açısı üzerinden bir yanılsama sağlar.
Klasik ördek-tavşan illüzyonunu hatırlamayan yoktur. Görselde bazen bir ördek bazen de bir tavşan görürüz. Oysa gerçek şudur ki, resimde her ikisi de var.

Beynimizin görsel korteksi, bu aynı hatları ilk olarak düşük seviyeli bir bilgi olarak adlandırır. Daha sonra kürk ve dişler gibi özellikleri ayıran daha yüksek bir nöron işlemine çevirir. Bu şekilde beyin tarafından iki farklı sonuca ilişkin veriler elde edilir. Dikkatli bakılmazsa beyin görsel korteksi ilk elde ettiği verilerle figürün ne olduğuna karar verir.

 

Related Posts

Yorum yazin