Hayatınızın En Önemli Anı

Hayatınızın en önemli anı

Sizce hayatınızın en önemli anı nedir?

Aşık olmanız, sevdiğiniz bir sanatçının konserine gitmeniz, hayatınızdaki değerli birini sonsuzluğa uğurlamanız, muhallebi yerken damla sakızının kattığı lezzetin keyfini çıkarmanız gibi anlardan hangisidir?

Michael Faraday Ödüllü, Waddington Madalyası sahibi 88 yaşındaki ünlü embriyolog Lewis Wolpert bu soruya alışılmışın dışında bir yanıt veriyor: “It is not birth, marriage or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.”

Wolpert, doğduğunuz, evlendiğiniz ya da öldüğünüz anın değil; döllenmeden sonraki 3’üncü haftada hücre göçünün yaşandığı, ontolojik anlamda bir organizmanın oluşumunu temsil eden gastrulasyon evresinin en önemli an olduğunu vurguluyor.

Hücre farklılaşmasının başladığı gastrulasyon evresinde primitif çizgi ortaya çıkar ki ana rahmine düştüğümüz anda bireyleşmediğimizin bilimsel kanıtıdır.

Hücre Bilimi

Bilim etiğini göz önünde bulunduran yasa koyucular insan embriyolarının kök hücre çalışmaları için kullanımına bir şart koydular: Embriyolar döllenme sonrasında deney tüplerinde 14 günden fazla tutulamaz. Bu şartın esas nedeni, embriyonik eksenin ilk kanıtı olan primitif çizginin 15. günde ortaya çıkmasıdır. Pirimitif çizgiden gelişen nöral tüp sinir sisteminin öncüsüdür. Nöral tüp olmadan omurilik gelişmez, embriyonun duyguları olmaz, herhangi bir bilinç durumu söz konusu olmaz.

Hücre bilimi, yaşamın temel birimi olan hücrenin yapısını ve fonksiyonlarını inceler. Eski Yunanca’daki “Philo” ve “Sophia” sözcüklerinden oluşan felsefe (philosophy), çok yönlü araştırıp öğrenme temeline dayanır. Hücre felsefesi ile bilimin nasılını, nedenlerini sorgulayarak hücreyi, evreni anlama yolculuğuna çıkmaktayız. Sokrates’in dediği gibi, sorgulanmamış hayat yaşanmamış demektir.

 

İnci Kadribegiç

Yorum yazin