Haydi, var mısınız Bilim Olimpiyatlarına!

Merhabalar ben Serdar Bayraktar.
Yeni bilim virüsü oldum. 2014 yılından beri matematik olimpiyatları için uğraşıyorum. Bu yazıyı da matematik olimpiyatları üzerine bilgi vermek için yazıyorum.

Türkiye’de olimpiyatlar temelde ikiye ayrılıyor:

  • Bilim olimpiyatları
  • Proje olimpiyatları.

Bilim olimpiyatları sizi üniversiteye sınavsız kayıt da dahil olmak üzere çok fazla şans verebilmektedir. Fakat Proje olimpiyatları sadece öz geçmişinize yazabileceğiniz bir başarıdır.

Bilim olimpiyatları ortaokul ve lise olarak ikiye ayrılıyor. Ortaokulda şu anda sadece matematik ve bilgisayar alanları mevcuttur.
Fakat lisede fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, matematik alanları bulunmaktadır.

Katılmak isteyecek arkadaşlarımızı bilgilendirmek için temel işleyişe bir bakalım. Bundan sonra bahsedeceğim kısım ağırlıklı olarak matematik ile ilgili olacak. Fakat işleyiş temelde aynı olup sadece soru sayıları ve süreleri değişebilir.

Tüm olimpiyatlar mayıs-haziran aylarında yapılan 1.aşama sınavı ile başlar bu sınav matematikte çoktan seçmeli 32 soru olup dakika(3.5 saat) süren bir sınavdır.
Bu sınavın sonuçları yaz ayları içerisinde açıklanıyor ve katılımcılar TÜBİTAK’ın BİDEB sisteminde TC kimlik numaraları ile sorgulama yapabiliyor.
Bu sınavda Türkiye genelinde branşınızda ilk 50’ye kalırsanız TÜBİTAK’ın davetlisi olarak TÜBİTAK’ın belirlediği bir otelde otobüs ile ulaşım ücretine kadar ücretsiz bir biçimde 2 hafta boyunca ders görüyorsunuz.
Her gün yaklaşık 7.5 saat dersiniz oluyor, geri kalan vakitlerde ise otelin tüm imkanlarından faydalanıyorsunuz.
Bu 2 haftanın sonunda kamp sonu sınavı denilen 270 dakika (4.5 saat) süren bir sınava giriyorsunuz.

Sınavın amacı öğrencilerin kendilerini görmesini sağlamak ve kampın verimliliğini saptamak.
Bu kamptan sonra bazı yıllarda Ekim ayında benzer bir olan fakat 1 hafta süren bir kamp daha yapılıyor.
Ardından kasım ayında 2. Aşama sınavı denilen 270 dakika(4.5 saat) süren bir sınava daha giriyorsunuz. Yazdığınız çözümlerden soru başına mümkün olduğunca fazla puan almaya çalışıyorsunuz. Burada 1 puan bile çok önemli. Ben 1 soruya 7 sayfa çözüm verip 7 puan yani tam puan almıştım fakat diğer 3 sorudan hiç puan almamış olmama rağmen bronz madalya alabildim.
Bu sınavın ardından sınav sonuçlarında en yüksek toplam puanı yapan 25 kişi kış kampına davet ediliyor ve sırasına göre orada madalya veriliyor.
Kış kampı da aynı yaz kampı gibi olup anlatılan konular genelde yaz kampına göre daha zor konulardan seçiliyor. Kış kampından sonra toplam 2-3 gün süren bir takım seçme sınavına davet ediliyorsunuz.
Takım seçme sınavı Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil edecek öğrencileri seçiyor.
Bu sınav ortaokul öğrencileri için 2 gün sürüyor. Her gün 4 sorudan oluşup 270 dk(4.5 saat ) süre veriliyor.
Lise öğrencileri için ise sınavlar 3 gün 3’er soru olarak yapılıyor.
Bu sınav sonucunda takıma kaç kişi alınacaksa ilk o kadar kişiyi seçiliyor.
Bu sayı ortaokulda JBMO(Junior Balkan Mathematic Olympiads) için 6 kişi.
Lisede de son 6 kişiye kalırsanız TÜBİTAK’ın kamplarına tekrar çağrılıyorsunuz. Eğer sınava liseden girdiyseniz toplam olarak kamplara katıldığınız süre yaklaşık 12 haftaya kadar çıkıyor.
Tabi bu noktadan sonra TÜBİTAK’ın özel öğrencisi olarak yurt dışındaki sınavlara tamamen TÜBİTAK desteğiyle gidiyorsunuz.

Kızları olimpiyatlara teşvik etmek için EGMO(European Girls Mathematic Olympiads) diye bir sınav var. Bu sınava Türkiye’den giden takım 4 kişiden oluşuyor. Sınav ise kış kampı sırasında yapılıyor.
Son olarak ‘Zorluk dereceleri nelerdir?’ diye soranlar için bilgi vereyim.
Matematik en zor olanı sebebini de şöyle açıklayayım. Matematik dünyada olimpiyatı en köklü olan branşlardan biridir. Zaten bu zorluk yüzünden matematiğe ortaokulda da girebiliyorsunuz. Ortaokulda girdiğiniz matematik olimpiyatları gerçek matematik olimpiyatlarından daha kolaydır ve sizi lisedeki olimpiyatlara hazırlar. Lisede matematik olimpiyatlarına başlayıp derece almanız zordur.
Fizik ve ya diğer dalların olimpiyatlarına çoğu kişi lisede başlar ve derece yapabilir. Matematiğin daha zor olduğunu buradan da anlayabilirsiniz.
Bilgisayara bakacak olursak, bilgisayar olimpiyatlarının ilk aşaması iyi bir matematik bilgisi ile başarılabilir. Fakat 2. Aşama için ciddi manada kodlama bilmeniz ve size verilen bilgilere göre bir program yazmanız gerekmektedir. 2. aşama sınavı bilgisayar olimpiyatlarında bilgisayar üzerinden yapılıyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hazırlayan: Samet Bayraktar

Related Posts

Yorum yazin