İŞTE KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ DOĞRU BİLENEN YANLIŞLAR!

İŞTE KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ DOĞRU BİLENEN YANLIŞLAR!

Şu günlerde çevremizde dönüp dolaşan kirli bilgilerin çokluğu rahatsız edici. Hadi gelin buna bir son verelim. İşte yaygın olarak dolaşıma sokulan Koronavirüs ile ilgili doğru bilinen yanlışlar.

 

Yanlış: Bunu tuzlu suyla yıkamak, gargara yapmak virüsün bulaşıcılığını engeller.
Doğru: Hiçbir bilimsel veri yoktur. Tuzlu suyu tuz oranı yüksek olursa üst solunum yolu hücrelerine hasar verebilir.

 

Yanlış: Her Covid-19 enfekte olgu, ağır ve ölümcül seyretmektedir.
Doğru: Hastalık yüzde 80 oranında hafif seyretmektedir.

 

Yanlış: Hastalıktan korunmak için maske takmazın yeterlidir.
Doğru: Maske kişiyi virüsü kapmaktan yeterince korumaz. Korunmada en önemli yöntem el temizliğidir.

 

Yanlış: El dezenfektanları tüm sorunu çözer
Doğru: Dezenfektanların çoğu elleri iyi bir ‘su-sabun temizliğinden’ daha çok koruyamaz. Ellerin, sık sık bol sabunlu su ile dikkatle, iyice ovularak yıkanması koruyuculuk için yeterlidir.

 

Yanlış: Burnu tuzlu suyla yıkamak, tuzlu suyla gargara yapmak ya da sirke virüsün bulaşıcılığını engeller.
Doğru: Bu konuda hiçbir bilimsel veri yoktur. Hatta tuzlu suyun tuz oranı yüksek olursa üst solunum yolu hücrelerine hasar verebilir.

 

Yanlış: Sıcak içecekler içmek virüsü öldürecektir
Doğru: Aşırı sıcak içecekler ağız-boğaz bölgesini yakıp kavurarak ‘koruyucu epitel tabakayı’ ve ‘ önleyici bağışıklık salgılarını’ tahrip ettiğinden, faydadan çok zarar verebilir.

 

Yanlış: Enfekte yüzeyleri sadece su ile ya da ıslak mendil ile silmek yeterlidir
Doğru: Yüzeyler belli oranlarda sulandırılmış çamaşır suyu ya da deterjanla temizlenmelidir. Basit deterjanlar da çamaşır suyu kadar etkilidir.

 

Yanlış: Sarımsak, soğan yemek koronavirüs enfeksiyonunu önler.
Doğru: Sarımsak ve soğan içerdikleri alisin ve kuvarsetin sayesinde antimikrobiyal özellikli olan gıdalardır ama koronavirüsten koruma gibi bir faydaları bilimsel olarak ortaya konmamıştır.

 

Yanlış: Çok turşu yemek bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıktan koruyacaktır
Doğru: Ev yapımı turşular bağışıklık sistemine destek verir ancak aşırı miktarda turşu tüketimi aşırı miktarda tuz tüketimine de neden olarak hipertansiyona sebep olabilir.

 

Yanlış: Kelle paça çorbası bağışıklık sistemi için şarttır.
Doğru: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanan 3 uygulama; dengeli beslenme, yeterli uyku ve düzenli fizik egzersizdir.

 

ŞİMDİ KORONAVİRÜS’Ü İNCELEYELİM!

Akut Solunum Sendromuna giren COVID-19, 2019 Yılında Wuhan, Çin’de ortaya çıktı. Yaygın semptomları ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Enfeksiyon öksürme ve hapşırma sırasında üretilen solunum damlacıklarıyla bulaşır. Semptomların ortaya çıkması 5 gün olmak üzere 2-14 gün arasında seyir gösterir.
Akciğerler en çok etkilenen organdır. Çünkü akciğerde virüs konakçı hücrelere, alveoler hücrelerine ACE2 enzimiyle erişir. Virüs ACE2 enzimine bağlanmak ve konakçı hücreye girmek için yüzey glikoproteinleri kullanır.

Virüslerle Mücadele

Bir virüs saldırısıyla karşılaşan vücut, bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerini harekete geçirir. Bazıları, antikor denilen ve virüslere bağlanıp onları etkisizleştiren proteinler salgılar. “Katil Hücre” denilen bazıları, zaten virüs bulaşmış hücreleri feda eder. Yalnızca bakteri gibi mikroplar üzerinde etkili olan kontrolünün ön safında, bağışıklık sistemine “sahte” enfeksiyon sokan aşılar vardır.

Aşılama

Aşılar bağışıklık sistemini kandırıp enfeksiyonun etkisiz bir versiyonuna- hastalığa neden olmayacak ama bağışıklık sistemini harekete geçirmeye yetecek kadar- saldırmasını sağlar. Bu şekilde hazırlanan bağışıklık sistemi, karşılaştığında gerçek virüsü tanır, hızlı ve güçlü bir karşılık verebilir.

Yararlı Virüsler

Genetiği değiştirilmiş virüsler spesifik hücrelere ilaç taşıyabilir, kanserin hedeflenmesine yardımcı olabilir. DNA virüsleri, gen terapisi için hücrelere “sağlıklı” gen taşıyabilir. Hatta bazı virüslerin hastalığa neden olan bakterilerle savaşma potansiyeli bile vardır; enfeksiyonların tedavisinde antibiyotiğe bir alternatif sunar.

Son olarak Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabından bir alıntı bırakmak istiyorum:

“Kolera,veba ve humma gibi hastalıkları doğuran mikroplar gözle görünmeyecek kadar küçük olsa da, bütün bir vilayetin halkını telef edecek kadar etkilidir. Halkı ve toplumu manevi hastalığın pençesine düşüren mikroplar da vardır ve bunlar kolera mikrobundan belki de daha tehlikelidir.”

COVID-19’dan korkmayın. İnsan bilmediğinden korkar. Öğrenin ve bilgisizliği yenin.

BİR VİRÜSÜN NASIL YOL ALDIĞINA BAKALIM

Virüsler canlı hücreleri sabote edip kendi kopyalarını saçan, bulaşıcı cansız parçacıklardır. Bütün virüslerin asalak olduğunu unutmayın. Temasla, havayla veya bulaşık gıda ile geçerler.
Şekilleri farklıdır, aynı özsel parçaları bulundururlar; protein kılıf içine sarılı bir gen kümesi. Bazıları DNA’ya bazıları ise RNA’ya dayanır.

Bir virüs şöyle yol alıyor:

Virüs Yapışır.

Virüs kılıfındaki moleküller, konağın hücre zarındaki özel moleküllerine kenetlenir. Bu virüsün hücreye yapışmasını olanaklı kılar ve virüslerin neden bazı dokulara ve türlere saldırıp bazılarına saldırmadığını açıklar.

Virüs Hücreye Girer

Birçok virüs, konağın hücre zarından yapılan bir “baloncuğun” içinde hücreye girer. Baloncuk yüzeyde virüsün etrafını sarar; içeri doğru uzayıp virüsü hücrenin içine süpürür.

Virüs Kılıfı Parçalanır

Artık ihtiyaç duyulmayan virüs kılıfı yarılıp genetik malzemesini konak hücrenin içine bırakır.

Virüs Genleri Çoğaltır

Virüsün genetik malzemesi çok sayıda özdeş kopya üretir. RNA’lı virüsler, ilk önce DNA yapmak ya da basitçe kopyalanmak için kendi enzimlerini taşır. Burada tam gösterilmese de DNA-bazlı virüsler doğrudan konağın çekirdeğine gidip konağın DNA’sına yerleşir.

Virüs, konağın protein yapım mekanizmasını sabote eder.

Virüs RNA’sı hücrenin protein yapan taneciklerine bağlanır; ribozom denilen ve granüllü endoplazmik retikulumun yüzeyine yapışan bu tanecikler, virüsün yeni virüsler yapmak için ihtiyaç duyduğu proteinleri farkında olmadan üretir.

Yeni Virüsler oluşur.

Konak hücrenin içinde kopyalanan RNA’da ve ribozomlar da yapılan virüs proteini yapı taşlarından yeni virüs parçacıkları bir araya gelir

Yeni Virüs parçacıkları salınır.

Virüs parçacıkları hücreden kaçar ve diğer hücrelere bulaşmaya ya da yeni bir konağa serpilmeye hazırdır. Bu, hücre zarını yırtıp konak hücreyi öldürebilir.

Related Posts

Yorum yazin