Karantina günlerinde Corona Virüsü diyalogları!

Karantina günlerinde Corona Virüsü diyalogları!

Bugünlerde hemen herkesin dilinde, her televizyon kanalında, her internet sitesinde çok gündemde, hep aynı şey konuşuluyor: Corona Virüsü …

Hastalık endişesi ile evlerini korunma araç gereçleriyle doldurmuş insanlara selam olsun…
Yada endişeye kapılmak yerine daha çok dünyayı sarsan salgın hakkında espriler yapan, kapımızdaki tehlikeye bizleri güldürecek kadar naif esprilerle yaklaşan insanlara da saygılarımı sunarım.
Henüz Mart kapıları çoktan tıklatmış havaların anî değişimlerine bir türlü alışamayan bağışıklığıma sitem ettiğim bugünlerde yaşadığım veya gittiğim yerlerdeki hareketliliğin arasında yuvarlanıp giderken tuhaf olaylarla da karşılaşmıyor değilim.

Bir genç olarak elimden geleni yapmaya çalışırken aslında bir yandan da bu virüsten kaçışın ne kadar mümkün olabileceği veya olamayacağını hesaplamaya çalışıyorum. Durumlar, her kafadan çıkan sesler aslında o kadar karıştı ki “Maske takan bir insan gördüğümde önceleri *hastalığının bulaşmaması için takıyordur.” yorumlarını yaparken artık maske gördüğümüzde “Sağlıklı olduğu için de maske takıyor olabilir.” haline döndü. Bugünlerde ‘maske’nin değerini anlamış ve kavramış oldum.

Virüs, sadece Dünya Sağlık Örgütü’nü değil aynı zamanda medyayı, gündelik yaşamı, ekonomiyi avucunun içine almış ve bizlere belki de en tehlikeli silâhın aslında Biyolojik bir Silah olabileceğinin canlı bir kanıtı olarak karşımızda duruyor. Şayet yok bu işte oyundur gibi muhabbetlere girmiyorum. Geçenlerde Corona Virüsü ile ilgili harika bir video izledim. Sizlere de aldığım notları aktarmak isterim.

Normal bir soğuk algınlığı gibi görünen bu Virüs mutasyon geçirerek bu kadar tehlike saçacak bir hale geldi.
Bu gerçekten habersiz olanlar sosyal medyada paylaşılan işte Corona Virüs Çorbası adı altında yarasa veya yılan çorbalarını görünce; “Bunu içerseniz tabii ki Corona olursunuz!” teşhisini koyarken de yine kendilerince bilmişliklerimizi sergilemekten çekinmiyorlar..
Virüs mutasyon geçirerek çok düşük bir ihtimali gerçekleştirdi. Bizim bugün tıbbi olarak mutasyon geçirmiş bir virüsü imha etmemiz çok zor.  Hayvandan insana virüs geçmesi çok zayıf olasılıklar içerirken mutasyona uğramasının ağır faturasını bütün dünya ulusları hep beraber ödüyoruz.
Soğuk algınlığından Corona’ya dönüşen virüs bulaştığı kişilerde bir zatürree etkisi yaratmakta ve akciğer yetmezliği sonucu öldürmektedir. SARS Virüsüne benzer olan bu virüs gibi yayılmıştır.

Virüsün aynı zamanda “Herkese bulaşırım!” diye bir iddiası da bulunmamaktadır.
Enfekte olma faktörleri vücudunuzda bulunmuyorsa size bulaşmayacaktır ki zaten diğer ciddi kayıplar veren başka virüsler de bu şekilde alt edildi veya durdu.  Hastalık yüzünden dünya bir felâkete doğru sürüklenirken aramızdaki diyaloglarda HİJYEN konusunun önem ve ciddiyetini de bir kez daha hatırlıyoruz.

Bu nedenle bu felâketler karşısında umutsuzluğa kapılmayıp insanlarla “Bugün de virüse doyduk!” muhabbetleri yerine gidin bir elinizi yüzünüzü sabun ile yıkayın. Emin olun ki daha sizlere faydası dokunacaktır.
Medyanın gürültüsüne karşın kendinizi umutsuzluğa kaptırmamanızı diliyor ve mutlu sağlıklı günlerin gelmesini umuyoruz.

Teşekkürler

Ecem Şafak

Related Posts

Yorum yazin