MONA LİSA’NIN GİZEMLİ GÜLÜMSEMESİNİN ARDINDAKİ DAHİ: Da VİNCİ

MONA LİSA’NIN GİZEMLİ GÜLÜMSEMESİNİN ARDINDAKİ DAHİ: Da VİNCİ

Bilim Virüsü’nün aylık ‘bulAşmalar’ toplantısında bu kez dünyanın en iyi 25 Leonardo da Vinci uzmanından biri olarak kabul edilen Dr. Mustafa Tolay’u ağırladık. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş yerleşkesindeki ‘Da Vinci’nin Sırları’ konulu etkinlik öylesine büyük ilgi gördü ki; kalabalık salona sığmadı.
Leonardo da Vinci…
İnsanlık tarihinde iz bırakan önemli değişimler yaratmış bir sanat, bilim ve düşün insanı… İnsanlığın gelişimine katkıda bulunmuş eşsiz dahilerden biri.
Ve yaşamını da Vinci’yi araştırmaya adamış Dr. Mustafa Tolay. Dr. Tolay, 30 yıldır İtalya’da Vinci’nin doğduğu köy olan Vinci’de yaşıyor, İtalyan hükümeti başta olmak üzere sayısız kuruma Leonarda da Vinci danışmanlığı yapıyor.
Bilim Virüsü’nün davetini kabul edip İstanbul’da ‘bulAşmalar’ etkinliğinde konuşan Dr. Mustafa Tolay’ın anlattıkları yaşamımıza rehber olacak o kadar çok ayrıntı içeriyordu ki.

ZOR BİR ÇOCUKLUK DÖNEMİ

Çok zor bir çocukluk dönemi geçiren da Vinci, genç bir noter ile bir çiftçinin kızının evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldi. Akrabaları arasında hiçbir zaman meşru bir çocuk olarak görülmedi ve amcası dışında ailedeki kimseden sevgi görmedi.
Ancak genç Leonardo da Vinci hayatın önüne çıkarttığı hiçbir zorluktan yılmadı, sabırla devam etti. Sadece sanat değil bilim, mühendislik ve felsefe alanlarında da çok çarpıcı çalışmalara imza attı. Çalışmalarının en önemli yönü ise ‘yenilikçi’ olmaları, çağının çok çok ilerisinde bilgileri yansıtmasıdır.
Yaklaşık 13 bin sayfadan oluşan deterlerinde yeralan notlar ve çizimlerde sanat, bilim ve felsefeyi buluşturmayı başardı.

YAZILARI ANCAK AYNA İLE BAKINCA OKUNUYORDU

Leonardo solaktı ve tüm yazılarını ancak ayna ile bakılınca okunabilecek şekilde yazardı. Ölümünden yaklaşık 500 yıl sonra Floransa’da bir manastırın gizli odalarından birinde onun uçuş ve diğer bilimsel çalışmalarını yaptığı bir laboratuvar bulundu. Laboratuvardaki çalışmalar onun gizemli zekasını bir kez daha gözler önüne serdi.
Leonardo da Vinci’nin ezoterik kurumlarla olan bağlantısı artık biliniyor, yaşamındaki en gizemli alanlardan birini de Sion Tarikatı ile olan ilişkisi oluşturuyor. Örgüt, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği zaman ölmediğini, daha sonra evlendiği ve bir çocuğu olduğunu öne sürüyor. Bu fantastik örgüt, Hz. İsa’nın sülalesinden gelen kişinin kral olarak seçilmesini istiyor.

İNSAN ANOTOMİSİNİ ŞAŞIRTICI BİR ŞEKİLDE KEŞFETTİ

Leonardo da Vinci’nin bir bilim adamı olarak özellikle insan anotomisiyle ilgili çizimleri tıp dünyasında bugün ile kabul görüyor. Bugün teknolojinin bize sunduğu röntgen, mr, tomografi, ultrason gibi görüntüleme yöntemleri da Vinci’nin 16’ncı yüzyıldaki çizimlerinin birebir doğru olduğunu gösteriyor.

MONA LİSA SADECE BİR TABLO DEĞİL

Leonardo da Vinci’nin resimleri de sanat tarihinin en büyük hazineleri olarak insanlığa miras kaldı. Dünyanın bilinen en ünlü tablosu olarak kabul edilen dudaklarındaki değişken gülümsemesiyle ünlü Mona Lisa’da arka fonun gittikçe soluklaşması ile gelen perspektif anlayışı sanat dünyasında bir ilke imza attı. ‘Sfumato’ (giderek erime) diye adlandırılan bu teknikle resim sanatında yeni bir derinlik anlayışını başlatmış oldu.
Haklı olarak ışık-gölge karşıtlığının da babası sayılan da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’ tablosu da rönesans sanatında ilk defa ışık-gölgenin büyük çapta kullanıldığı ilk resim olmuştur.

ZAMAN NASIL GEÇTİ ANLAMADIK

Dr. Mustafa Tolay’ın akıcı anlatımı ile büyük dahi Leonardo da Vinci’nin Sırları’nın peşinde üç saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nden ayrılırken herkes Dr. Tolay’ın anlattıklarını ve da Vinci’nin yaşamından çıkarttığımız önemli sonuçları aklının bir köşesine not ediyordu.

 

Related Posts

Yorum yazin