Teknoloji dünyasının yükselen yıldızı: Nesnelerin İnterneti

Teknoloji dünyasının yükselen yıldızı: Nesnelerin İnterneti

      Merhabalar ben Umut Koray. Teknolojiyle ilgili bilgileri okumaktan ziyade araştırmayı da severim. Son zamanlarda teknoloji dünyasında oldukça popüler bir yıldız haline dönüşen bir teknoloji var. Nesnelerin İnterneti!

Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer
cihazlarla iletişim halinde olması. Ya da her nesnenin başına akıllı kelimesini koymak…

Nesnelerin interneti için biraz kitapları kurcaladığımızda tarihinin 1999 yılında Kevin Ashton’un kullanımlarına dayandığını görüyoruz. Bunun sonrasında markalar kablosuz, ergonomi, kullanım zevki gibi birçok alanda faydalar sağlamasından dolayı IOT konseptli ürünler üretiyor. O kadar büyük rakamlara ulaşılıyor ki, bir araştırmacının yaptığı araştırmaya göre 2020 yılına kadar yaklaşık 26 milyar ürünün bu şekilde internete bağlanacağı düşünülüyor.

     Kevin Ashton

        Ev otomasyon sistemleri ,akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı televizyonlar, buzdolapları, akıllı tişörtler, akıllı raketler gibi bir çok ürün Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile oluşturuluyor. Çalışma prensibini anlamak da oldukça kolay. Akıllı nesne veya nesneler ortak bir ağa bağlanıyor -bu genelde İnternet üzerinden hallediliyor- ortak ağda kendi dilleriyle konuşuyorlar. Örneğin Akıllı bilekliğiniz kolunuzda evinize gidiyorsunuz. Akıllı bileklik ortak ağ sayesinde akıllı lambanıza açılması komutunu veriyor.Ve evinize yaklaştığınızda bu ışıklar otomatik bir şekilde yanıyor. Bu senaryoları istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz.

Peki, Dünyada ki örneklere bakacak olursak eğer:

Nest: Google tarafından 2014 Ocak ayında 3.2 milyar dolara satın alınan Nest ile evinizin ofisinin sıcaklığını dışarıdan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Nest’in bir diğer özelliği ise duman detektörü bulunduruyor ve herhangi bir acil durumda sizi uygulama üzerinden haberdar ediyor.

Hapifork: Bir akıllı çatal olan Hapifork, hızlı yediğinizde ya da gün içerisinde fazla yemek tükettiğinizde sizi uyarıyor ve düzenli beslenmenize destek oluyor.

 

 

 

Micoach Akıllı Top: Adidas markası altında çıkan bu akıllı top ile; attığınız kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayakla kaç gol attığınız gibi bilgileri uygulama sayesinde takip edebiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızla karşılaştırma da
yapabiliyorsunuz.

 

 

Dropcam: Nest’in 555 milyon dolara satın aldığı Dropcam, evinizi kurulan kameralarla akıllı telefon ya da PC üzerinden izleme imkanı sunuyor. Kameraların içerisinde ayrıca zoom yapabilme özelliği de mevcut ve çekilen görüntüler buluta kaydediliyor.

 

Ring: Bir akıllı zil üreticisi olan Ring, Amazon tarafından 1 milyar doların üzerinde bir fiyata satın alındı. Bu zil üzerinden, evinize kimlerin geldiğini evin dışındayken de görebiliyorsunuz.

Related Posts

Yorum yazin