Televizyon Kumandanız Tuvaletinizden 20 Kat Daha Kirli Olabilir!

Televizyon kumandanız tuvaletinizden 20 kat daha kirli olabilir!

İngiltere’de bir mobilya şirketinin yaptığı araştırma, evlerimizdeki televizyon kumandalarının tuvaletimizden tam 20 kat daha kirli olabileceğini gösterdi.

 

Her evde televizyon kumandaları günlük yaşamımızın çeşitli alanlarında gelişigüzel karşımıza çıkıyor. Televizyon kumandası, kuşkusuz çoğumuzun elimize almadan önce pek de üzerinde düşünmediğimiz birer eşya.
Fakat yapılan yeni bir araştırma, elinizi televizyon kumandasına uzatmadan önce iki defa düşünmenize neden olabilir.

Bu çalışmada araştırmacılar, rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen evlerde bulunan çeşitli nesneleri toplamışlar; küf, maya ve bakteri yönünden analiz etmişler. Analiz edilen eşyaların arasında televizyon kumandası, çöp kutusu kapağı, oturma odasındaki halı ve tuvalet oturağı da yer almış.

Analiz sonuçları herkesi şoke etmiş. Buna göre televizyon kumandası, evdeki en kirli eşya çıkmış. Evet yanlış okumadınız, evlerdeki en kirli eşyalar televizyon kumandaları olarak listenin en başında yer almış.
Bakteri ve maya seviyesi, her cm2 için 290 KOB (koloni oluşturan birim) çıkmış. Ayrıca, küf oranı da oldukça yüksekmiş. Karşılaştırma yapıldığında, tuvalet oturağının her cm2’sinde 12.4 KOB çıkmış ve küf seviyesi oldukça düşükmüş.

Çalışmayı yaptıran mobilya şirketinin yetkilileri “Araştırmamızın sonuçları şok ediciydi. Özellikle televizyon kumandasının aşırı derecede bakteri, maya ve küf barındırdığını gördük” diyorlar.

Peki niye?

“Televizyon kumandasının; temizlik yaparken sıklıkla ihmal ettiğimiz bu eşyanın, evimizdeki en kirli eşya olabileceğini görmüş olduk. Kumandaların bu denli kirli olabileceğini görmek şok edici. Hele ki bu eşya, insanların ve çocukların her gün kullandığı bir eşya iken. Şu andan itibaren herkes, bu eşyanın düzenli temizliği için gereken özeni göstermeli.”

Bu araştırmadan önce de kol saatlerinin ne kadar kirli olduğu ortaya çıkarılmıştı. Araştırmacılar, akıllı bilekliklerin tuvaletten 8 kat daha kirli olduğunu saptamıştı.

Related Posts

Yorum yazin