Totem Yapmak İşe Yarıyor Mu?

Yazmadan önce kendi kendime düşünüyordum ve aslında benim de totemin halk arasında kullanımı dışında ne olduğunu bilmediğimi öğrendim. Google’da arattığımda Kuzey Amerika ve Avustralya’da yayılan bir inanç olduğunu gördüm. Bu inanç sisteminde totem bir put oluyor ve her grup kendi totemini (putunu) belirlemesi ve olan olayları o puta bağlaması şeklinde gerçekleşiyor. Diğer inançlara da bu yönüyle benziyor.

Halk arasında kullandığımız totem ise sadece olayların nedenlerini günlük yaşantımızda bağlantı kurmamız ile oluşuyor. Bugün şanslı saç günüm, bu tişörtü giyince işlerim yolunda giriyor , bu kalemi kullanınca yüksek not alıyorum gibi düşünceleri birçok kişinin ağzından duydum ve bu kesinlikle normal çünkü basitçe beynimizde oluşan yeni bağlantıların ve eski bağlantıların nedenlerinin sorgulanmasına ihtiyacı var. Beynimiz de kolay yoldan ikisini birbirine bağlıyor ve böylece sorunu çözüyor. Olasılıklar üzerine konuşmak gerekirse “Olmak ya da olmamak!” “Schrödinger Kedisi”  gibi olup olmamanın arasında kalmak, tüm mesele bu gerçekten de. Bir parayı havaya 50 kere attığında yarısında tura gelmesi ve yarısında yazı gelmesini umarken 23 tura 27 yazı gelmesi insanın gerçekten kafasını karıştırabilir. Bu çıkmasını umduğumuz sayıya teorik olasılık çıkan sayıya is deneysel olasılık diyoruz. Tabii bu oran atma sayısı arttıkça birbirine yaklaşacaktır ama kesin olsa hoş olmaz mıydı ? Ya da olur muydu ?

Belirsizlik değil mi zaten? O parayı havaya 50 kere atmamızı sağlayan belirsiz olmasaydı atmanın bir anlamı kalmazdı ya da hayatın belkide anlamı bu olasılıkların belirsizliğidir. “Güneşli günlerin yağmurlu günlerin yıl içinde tam olarak kaç gün olacağını bilsek ne kadar sıkıcı olurdu” diye düşünüyorum. Belki “Ne güzel sabah çıkmadan ne giyeceğimiz bilirdik!” diyebilirsiniz ama bir süreden sonra yağmurlu günde bilmeden ıslanmayı ve sonradan nasıl bu kadar çabuk güneş açabileceğine şaşırmayı özleyeceksiniz. Aslında totem yapmak ve olasılıkların belirsizliği bizi heyecanlı ve meraklı tutuyor. Ayrıca kendim açıkçası Totemimi tutmadığı zamanları unutmuş tuttuklarını asla unutmamışım.

Sonuç olarak totem yapmak ve düşündüğümüz olayın bir çok olasılıktan düşündüğünüz şekilde gerçekleştiğini görmek epey keyif verici. O zaman totem yapıyorum ve bu yazıyı okuyan kişinin günü epey güzel geçeceğini düşünüyorum.

Nisa Alkan